גישור בבנקאות

מדוע הליך גישור מתאים לבנקים וללקוחותיהם?

הליך גישור יכול להציע מספר יתרונות משמעותיים הן לבנקים (לרבות מוסדות פיננסיים), והן ללקוחות:

לקבלת פרטים השאירו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

 

חסכון בזמן וכסף

הליך הגישור הוא מהיר וזול לעומת הליכי ליטיגציה בבתי משפט, אשר דורשים השקעה משמעותית של זמן, כסף ומשאבים.

 

חיסיון

בניגוד להליכים בבית המשפט, המתנהלים בדלתיים פתוחות ופומביים, הגישור הוא הליך חסוי. הן בנקים והן לקוחות עשויים להעדיף לשמור על פרטיות העניינים הפיננסיים שלהם.

 

שימור הקשר בין הצדדים

אופיו הייחודי של הליך הגישור, החותר להגיע להסכמה משותפת, מתאים למחלוקת הנובעת ומתעוררות במערכת יחסי בנק-לקוח. גישור הוא תהליך שיתופי, אשר יכול לשמר ואף לשפר את מערכת היחסים שבין הבנק ללקוח. לעומת זאת, השיטה האדברסרית הנהוגה בבתי המשפט מייצרת מנופי לחץ אשר מגבירים את היריבות בין הצדדים. מדובר בהליך משפטי טעון שבמהלכו כל צד תוקף את הצד שכנגד. שיטה זו מרחיקה את הצדדים מהסכמות, שעשויות להוות פתרון אולטימטיבי לצדדים.

 

שליטה על התוצאה

הליך הגישור מקנה לצדדים המעורבים שליטה על תוצאת הסכסוך. הליך הגישור מסתיים בהסכם גישור שבו כל הצדדים מסכימים לתוצאה. זאת, לעומת הליך בבית משפט שבסופו הכרעה על ידי שופט. הכרעה זו לא תהיה לשביעות רצון הצדדים. במקרים רבים, אחד הצדדים אינו מרוצה, ולעיתים שני הצדדים אינם מרוצים. כתוצאה מכך, מוגשים ערעורים לבתי המשפט לערעור, תוך המשך ההליך המשפטי במשך שנים נוספות.

 

בחירת מגשר מתאים לסכסוך

במסגרת הליך הגישור, יכולים הצדדים לבחור את המגשר, אשר ינהל את המשא ומתן לסיום הסכסוך. מגשר זה יכול שיהיה מומחה בדיני בנקאות ובעל ניסיון רב בניהול סכסוך בין בנק לבין הלקוח. לעומת זאת, ניהול הליך בבית המשפט אינו מאפשר לנו לבחור את השופט שינהל את הסכסוך. כתוצאה מכך, הצדדים עלולים לנהל את המחלוקת בפני שופט, אשר יכריע בסכסוך מבלי שיהיה בקיא בעניין שלפניו, על כל המשתמע מכך מבחינת שביעות רצון הצדדים ותוצאת פסק הדין.

 

גמישות

הגישור הוא תהליך גמיש יותר מהליכים בבית משפט. גמישות זו מאפשרת למגשר להציע פתרונות יצירתיים אשר לא ניתן היה לדון בהם במסגרת הליך משפטי בבית משפט.

 

גישור מקדם הבנה

גישור יכול לקדם הבנה הדדית של האינטרסים בין הבנקים ללקוחותיהם. על ידי דיון פתוח בסוגיות, כל צד מבין טוב יותר את נקודת המבט של האחר. הליך הגישור מאפשר לצדדים המעורבים בסכסוך להיפגש בחדר עם מגשר שמסייע להם לפתח שיחה ולקדם הבנה על האינטרסים של כל אחד מהצדדים כדי להגיע לפתרון מוסכם.

 

סיכום

לסיכום, הליכי גישור מציעים חלופה מצוינת הן לבנקים והן ללקוחותיהם. במקום לנהל הליכים פומביים בבית משפט, אשר גוזלים הרבה זמן וכסף, שמים דגש על זכויות ולא על אינטרסים ומסתיימים בהכרעה שלא תמיד מקובלת על הצדדים ואף נתונה לערעור, יכולים הצדדים לפנות להליך של גישור. בהליך גישור מנהלים הצדדים משא ומתן חופשי, בצורה דיסקרטית ונינוחה בפני מגשר מקצועי הבקיא בדיני בנקאות ובסכסוך עצמו. הליך הגישור מתנהל תוך הבנה של האינטרסים ההדדיים של כל אחד מהצדדים ואיתור פתרונות יצירתיים עד להגעה לסיום המחלוקת ופתרון הסכסוך בהסכם המקובל על כל הצדדים.